al palpojo 2020

Актуелно

27 Јуни 2022

Цените на блоковите ќе важат само за време на скапата тарифа. Оние што трошат многу ќе плаќаат поскапо за потрошената електрична енергија, и обратно, уверуваат од Регулаторната комисија.

25 Јуни 2022

Миле Д. Миќуновиќ, академик, доктор на медицински науки, професор, специјалист по урологија, експерт – рецензент, поет и публицист од Охрид на 18 јуни 2022 година избран е за Почесен член на Меѓународната Академија „Михаил Еминеску“ во Крајова, Романија.

17 Јуни 2022

ДВ дојде до двата документи кои се понудени од Франција како решение за надминување на спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија: Преговарачката рамка и Нацрт-заклучоците на Советот на ЕУ.

15 Јуни 2022

Претседателот Стево Пендаровски вечерва во Охрид оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој е во посета на Северна Македонија како дел од неговата регионална турнеја во земјите од Западен Балкан.

14 Јуни 2022
Владата на Република Северна Македонија на денешната 52 седница донесе Одлука за посебни услови за трговијата на одделни стоки, со која се определува највисоката трговска маржа на основните прехранбени производи во трговијата на големо и на мало.
12 Јуни 2022

На крајот од денешната 5 – часовна заедничката литургија меѓу Вселенската патријаршија и Македонската православна црква отелотворена во Охридската архиепископија која се одржа во Фанар, Истанбул Патријархот г. Вартоломеј и Архиепископот г. Стефан  се прегрнаа а претходно и двајцата одржаа беседи, Вартоломеј на грчки а Стефан на македонски јазик.

08 Јуни 2022

Во рамки на Самитот на „Отворен Балкан“ во Охрид, лидерите од регионот, иницијаторите премиерот Димитар Ковачевски како домаќин, неговиот албански колега Еди Рама и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, како и гостите, Дритан Абазовиќ, премиерот на Република Црна Гора и Зоран Тегелтија, претседавач на Советот на министри на Република Босна и Херцеговина, во своите обраќања истакнаа дека за земјите од регионот е многу важна соработката и заедничкото дејствување, почитувајќи ги вредностите на Европската Унија.

07 Јуни 2022

Дваесетина плажи на крајбрежјето и ова лето останаа без лежалки, шанкови и платформи. Додека надлежните ја префрлаат топката на одговорноста, се бара чаре како во последен миг да се спаси сезоната.

27 Мај 2022

Во пресрет на туристичката сезона, Охрид и Струга се мачат да најдат работници во угостителството и трговијата. Келнери, готвачи, продавачки се наоѓаат сѐ потешко, зашто младите се одлучуват да работат на море.

24 Мај 2022

Веста ја сооопшти поглаварот на Српската православна црква на заедничката божествена литургија со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г Стефан, која што се одржа во соборниот храм „Свети Климент Охридски”

Страница 8 од 176
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter