al palpojo 2020

Филмољубие

27 Јануари 2024

50 години постоење. 50-годишен јубилеј. Пред 5 децении е формирана македонската кинотека. Честитки за сето она што досега го направила оваа значајна културна установа. Една од основните дејности на филмскава институција е да го прикаже сето она што го има, и ново и старо; ова второто во нови контексти и изданија. Тоа ќе биде карактеристика на програмата на најкусиот месев во годината – февруари. Календарски, ќе трае 29 дена. Ете можност да се види сето она што кинотеката го подготвила за февруарските денови.

10 Декември 2023
На 11 и 12 декември (понеделник и вторник) во просториите на  Планинската Спасителна Служба при Црвен Крст - Охрид (кај автобуската станица Охрид) ќе се одржи Фестивалот на планински филм ЕХО. Влезот е слободен а местата се ограничени. 
13 Октомври 2023
Најновото филмско остварување на македонскиот режисер Вардан Тозија „М“ – дистописката приказна за осамено момче од шумата, кое наидува на низа предизвици и авантури, барајќи ја својата самовила, ќе го има своето премиерно киноприкажување во Охрид на 14 октомври во НУ Центар за култура „Григор Прличев"- Охрид со почеток во 20 часот. 
23 Август 2023

Од 7 до 21 септември во Музејот на модерна уметност (МОМА) во Њујорк ќе се одржи ретроспектива на југословенскиот филмски црн бран насловена како „Од црн бран до бел зрак“. Селекцијата на репрезентативни филмови ја подготвија Мина Радовиќ, млад филмски критичар, кустос и архивист, како надворешен соработник, и Дејвид Кер, куратор во Одделението за филм во МОМА, а во соработка со кинотеките од регионов – Југословенската, Босанската, Македонската и Хрватската, како и со Словенечкиот филмски центар (https://www.moma.org/calendar/film/5607).

19 Јуни 2023
Културолошката иницијатива „5 до 12“ го најави Трето издание на тридневното кино со автомобили под отворено небо, со кул филмчиња и превкусни пуканки!
27 Јануари 2023

Како да препознаете тажен човек? Или среќен? Некои од можните одговори ќе можете да ги проверите во февруарската кинотечна програма.

06 Јануари 2023

Почнувајќи од  12 јануари (четврток), со по три филмски проекции дневно во попладневните и вечерните часови, Кинотеката и оваа година останува верна на традиционалното КИНО УТРО.

28 Ноември 2022

Од 1 декември (четврток) до 11 декември (недела) – Кинотеката, во соработка со Амбасадата на Чешката Република – организира голема рертоспектива на легендарниот чешки режисер и глумец Јиржи Менцл (Jiří Menzel). Оваа ретроспектива ќе биде отворена со филмот СТРОГО КОНТРОЛИРАНИ ВОЗОВИ (Ostře sledované vlaky / Closely Observed Trains), дебитантски долгометражен игран филм на Менцл (1938-2020), со кој освои „Оскар“ за најдобар странски филм во 1967 година.

03 Ноември 2022

Деновиве во Битола беа доделени наградите на Фестивалот на аматерски документарен филм „Камера 300“. Томе Љушев – Шпанец се закити со висока награда на фестивалот. За документарецот „Трпејца“ копродукција на неговата „Шпанец продукција “ и Здружението „За Трпејца со љубов“ ја доби меѓународната плакета на УНИКА.

29 Октомври 2022

Синоќа во Битола беа доделени наградите на Фестивалот на аматерски документарен филм „Камера 300“.

Страница 1 од 53
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter