al palpojo 2020

Почина кралицата на рокенролот Тина Тарнер

24 Мај 2023

Тина Тарнер, една од најдобрите музички изведувачи на сите времиња, почина денес на 83-годишна возраст.

Таа почина мирно по долго боледување во нејзиниот дом во близина на Цирих, Швајцарија, изјави нејзиниот претставник.

Тарнер ја започна својата кариера во 1950-тите за време на раните години на рокенролот и еволуираше во феномен на Ем-Ти-Ви.

Со нејзиниот вкус за музичко експериментирање и отворено формулирани балади, Тарнер совршено се надоврза на поппејзажот од 1980-тите, во кој љубителите на музиката ги ценеа звуците произведени по електронски пат и го презираа идеализмот од хипи ерата.

Понекогаш, наречена „Кралица на рокенролот“, Тарнер освои шест од нејзините осум Греми награди во 1980-тите.

Нејзиното шоу од 1988 година во Рио де Жанеиро привлече 180.000 луѓе, што останува една од најголемите концертни публики за кој било индивидуален изведувач.

Извор: Ројтерс

Прочитано 2629 пати
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter