al palpojo 2020

Култура

04 Февруари 2024

И годинава НУ Библиотека „Григор Прличев“,  НУ Центар за култура “Григор Прличев“ ,  ООУ “Григор Прличев”, Завод и  Музеј – Охрид и Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделувања награди и признанија како и Министерството за култура со заеднички сили подготвија богата програма за традиционалната манифестација „Прличеви беседи“.

29 Јануари 2024

Во пресрет на манифестацијата „Прличеви беседи“ 2024 годинава по втор пат НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид распиша  Конкурс за избор на најдобра беседа посветена на нашиот патрон, големиот поет и преродбеник Григор Прличев на тема „Како против пизмата?“

08 Јануари 2024

Во Струга, лани кон крајот на август по традиција се одржа 62 издание на светскиот познатиот фестивал СТРУШКИ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА .  Манифестација на која досега настапиле над 5000 поети од стотина земји во светот. Добитник на престижниот „Златен венец“ на поезијата беше Влада Урошевиќ. Тој е третиот македонски венцоносец, по Блаже Конески и Матеја Матевски, поет од третата повоена македонска поетска генерација и единствен македонски поет што трипати ја има добиено наградата „Браќа Миладиновци“. Доволно провокација да седне и да се разговара со овој префинет поет, естетичар на зборот и создавач на поетско - прозната меморија кај нас. Овие празнични денови вреди да се слушнат неговите ставови за животот, потрагата по поетскиот збор. 

Роден е во Скопје 1934 година. Поет, раскажувач, романсиер, книжевен и ликовен критичар, есеист, антологичар, преведувач, универзитетски професор. Дописен член е на меѓународната Академија Маларме во Париз и редовен член на Европската поетска академија со седиште во Луксембург. Член е на МАНУ, на Македонскиот ПЕН-центар и на ДПМ.

По традиција во саботата на 26 август во катедралната црква „Света Софија“ се одржа неговиот поетски портрет на кој Урошевиќ во обраќањето меѓудругото рече:

- Ја сметам за исклучителна привилегија можноста да ги читам моите песни во овој древен храм. Сводовите на „Света Софија“ охридска ги носат во своето речиси илјадалетно сеќавање спомените на многу јазици, култури, религии... Ми претставува особена чест што можам да се придружам на врвната плејада поети чијшто глас  останал во меморијата на ова свето здание - истакна лауреатот Урошевиќ.

Своја беседа одржа проф. д-р Лидија Капушевска-Дракулевска, која истакна дека Урошевиќ е еден од најавтентичните поетски гласови под македонското поетско небо, а и пошироко. 

- Влада Урошевиќ и самиот е лик-лавиринт, исклучителен интелектуалец-ерудит, чудесно љубопитен, аристократски дух, инспирација и пример за младите генерации, несекојдневна личност што ја обележува не само македонската туку и европската книжевна сцена од втората половина на 20 и првите две децении на 21 век. Поет космополит, еден од најавтентичните и најоригиналните гласови во нашата поезија, претставник на генерацијата современи македонски поети – модернисти, најинвентивната во поглед на поетскиот јазик и израз, генерација што трајно ја определи физиономијата на нашата поезија како „европска појава“, истакна  Капушевска-Дракулевска.

Ден пред тоа во поетска Струга нашиот Милчо Јованоски направи интервју со лауреатот Влада Урошевиќ во кое тој зборува за пишувањето, создавањето на зборот, наградите, но и посебноста на македонскиот јазик и култура.  Да слушнеме:

Интервјуто е ексклузивно емитувано на програмата на македонски јазик на Државното радио СБС од Австралија

Публицитет.мк 

03 Јануари 2024
НУ Центар за култура „Григор Прличев“ – Охрид соопштува дека добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поема во 2023 година е авторот или авторката на поемата „Денес“, пријавена под шифра „Сенед“.
22 Декември 2023

Во издание на ПНВ Публикации вчера излезе од печат најновата збирка песни „Мое место“ од Марина Шикова - Димовска од Охрид. 

15 Декември 2023

Новогодишен концерт на Оркестарот под покровителство на „Охридско лето“, ќе се одржи на 16 декември со почеток од  20 часот во салата „Билјана“ во хотелот „Метропол“ во Охрид.  Под диригенската палка на Бисера Чадловска, ќе бидат  изведени дела на Штраус, Брамс, Калман…

12 Декември 2023

Во рамките на социјално - хуманитарниот младински проект "Стопли нечиј дом и срце", волонтерите од Клубот на млади при Црвен крст Охрид и културолошка иницијатива "5 до 12" организираат поетско читање под познатото мото "Имам нешто да ти кажам” .

08 Декември 2023

Во прославата на културното богатство и безвременските традиции, и како дел од активностите за достојно одбележување на празникот Св. Климент Охридски – Патрон на градот Охрид, денеска 8-ми декември ќе се одржи премиерата на документарниот филм „Охрид, Охрид убав мил“ на познатиот македонски и охридски режисер Илија Пиперкоски.

20 Ноември 2023

Неодамна излезе од печат Монографијата посветена на големиот македонски уметник Јордан Манасијески од Охрид. Автор е проф. д - р Владимир Величковски.

16 Ноември 2023

Почина aктерот Мето Јовановски. Си замина во легендите на 77 годишна возраст. Тоа е една голема и ненадоместлива загуба за театарската и филмска сцена. Замина човек од кој учеа многу генерации македонски актери. Остави неизбришлива трага на уметничката сцена.

Страница 1 од 166
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter