al palpojo 2020

Култура

28 Јули 2023

„Боите на мојата музика“- примамлива приказна за животниот и творечкиот пат на Снежана Анастасова-Чадиковска.

18 Јули 2023

Книгата "Боите на мојата музика", е приказна за животниот и творечкиот пат на истакнатата македонска пијанистка, Снежана Анастасова Чадиковска.  Музичката јавност ја познава Чадиковска и како пијано педагог, музички публицист, аниматор и организатор на бројни културни и музички настани. 

16 Јули 2023

Национална опера и балет од Република Северна  Македонија со балетот „Госпоѓиците од Авињон“ вечерва гостува на програмата на „Охридско лето“.

15 Јули 2023

Романската  вечер на „Охридско лето“ ќе донесе концерт на ФАМЕ’С европскиот оркестарски изведувачки институт и на Ирина Муресану, соло виолина. Концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот. На програмата се композиции од Десен, Фаља, Флин, Динику, Рутер, Бах, Вали, Рустом,Фунг, Пјацола и О Конор.

14 Јули 2023

Во рамки на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе се одржи Американска вечер со монодрамата „Бикот на Фаларис : Решавајќи ја загатката на чудесниот голем свет, напишана и изведена од Стивен Фридман.

12 Јули 2023

Античкиот театар вечерва во 21 часот ќе блесне со гламурозниот настап на светски познатата сопранистка Анџела Георгиу која ќе го отвори 63.издание на фестивалот  „Охридско лето“.

06 Јули 2023

Во издание на „Арка“ од Смедерево, во едицијата „Македонски венец“, на над 300 страници деновиве излезе второто издание на книгата избор од поезијата на Славе Ѓорѓо Димоски под наслов „Извештаи на Рисот и други песни“ во Србија.

27 Јуни 2023

По петти пат, вечерва ќе се одржи Меѓународниот хорски фестивал „Гласот на Охрид“ организиран од охридскиот градски хор „Вокс Лихнидос“.

19 Јуни 2023

 На Свечениот концерт што се одржа на 17 јуни, во Свечената сала на Општина Охрид, настапија финалистите во дисциплините флејта, кларинет, труба, хорна и камерна музика во различни возрасни категории што годинава беа застапени на натпреварот. „Охридски бисери“ е веќе познат и афирмиран натпревар во земјава, поширокиот регион, но и во цела Европа по високиот квалитет на организација, особено талентирани и подготвени млади учесници, врвни уметници и педагози што како членови на стручното жири ги оценуваат изведбите и секако по вредните награди.

17 Јуни 2023

Петревски дебитираше со стихозбирката „Врвот Дно“2023, која според деканот на Филолошкиот Факултет во Скопје, Владимир Мартиновски преставува, силен поетски бран во современата македонска поезија.

Страница 3 од 165
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter