al palpojo 2020

Култура

09 Април 2023

Дел од охридските книжевни автори, гости од Холандија, како и заменик градоначалникот на Охрид, Перчо Божиноски, вчера, се собраа во “Култура 365” , да се потсетат на делото и придонесот на рано починатиот автор и основачот на ова алтернативно културно катче, во старото градско јадро, Мишо Јузмески.

07 Април 2023

Националната установа „Охридско лето“ организира Велигденски концерт „Воскресение твоје“  со Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“ од Скопје. Концертот ќе се одржи на 12 април во црквата „Света Софија“ во Охрид  со почеток во 20 часот.

02 Април 2023

Во чест на роденденот на најголемиот писател за деца на сите времиња Ханс Кристијан Андерсон, (роден на 2 Април 1805) од 1967 година 2 Април се слави како  Светскиот ден на литературата за деца.

25 Март 2023

На денешен ден пред 163 години,  на традиционалниот конкурс за поема, што се одржал во Атина, големиот поет и преродбеник Григор Прличев го добил Ловоров венец за поемата „Сердарот“ и бил прогласен за втор Хомер.

23 Март 2023

Во пресрет на 25 март, денот на кој големиот поет и преродбеник Григор Прличев во 1860 година во  Атина за поемата „Сердарот“ бил награден и овенчан со ловоров венец НУ Библиотека „Григор Прличев“ и ќерката на академик Милан Ѓурчинов, проф. д-р Анастасија Ѓурчинова во петок на 24 март органзираат книжевен настан под наслов: „Григор Прличев во компаративен клуч“.

21 Март 2023

Академик Влада Урошевиќ, македонски поет, прозен автор, критичар, есеист, составувач на антологии и преведувач, е добитник на наградата „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата за 2023 година, а ирскиот поет Гевин Бредли, со стихозбирката „Страв од разделба“, е годинашниот добитник на наградата „Мостови на Струга“ – меѓународна награда за најдобра дебитанска поетска книга во светот што ја доделува фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ заедно со УНЕСКО.

20 Март 2023

„Неразбрана цивилизација“ од бугарскиот автор Добри Војников е најновиот проект што го подготвува Народниот Театар од Охрид. Актерите користејќи ја комедијата на сцената ќе можат да изговорат многу вистини, а пред сè, што мисли обичниот човек за европеизацијата...

16 Март 2023

Во сабота на 18 март од 11.00 часот во „Прличевата одаја“ на НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе биде промовирана книгата „Точно, точно и вистина“ од роднокрајниот автор Методија Анѓелкоски.

13 Март 2023

Мозокот, исто како и телото, треба да се вежба со цел што подобро развивање и усовршување. Логичките гатанки, загатки и квизови се забавен начин за тренирање на нашиот мозок и негово одржување во форма.

06 Март 2023

Утре, 7 март во 13 часот, во просториите на НУ Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид, ќе се доделат наградите, по повод распишаниот конкурс за најдобра необјавена песна за деца „ТОДЕ“, во чест на поетот и писател за деца, Тоде Илиевски.

Страница 5 од 165
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter