al palpojo 2020

Култура

25 Јули 2022

Американскиот пијанист Стивен Бјус  вечерва ќе одржи целовечерен концерт на „Охридско лето“. Концертот е закажан во 21 часот во црквата „Света Софија“.

23 Јули 2022

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува  вечерва од 21 часот на сцената „Долни Сарај“ со кабарето „Животот е...“  од Наташа Поплавска.

22 Јули 2022

Српската вечер на „Охридско лето“ вечерва на сцената „Долни Сарај“ од 21 часот ќе го донесе големиот српски виолинист со светско реноме Стефан Миленковиќ и камерниот ансамбл „Камерата“ од Нови Сад со атрактивниот проект „Кармина Бурана“  од Карл Орф, а во режија на Ана Крстајиќ.

19 Јули 2022

Во издание на Здружените за литература,култура и наука “Бран” од Струга, излезе од печат најновата книга на поетскиот ерудит Димче Шипинкароски, “Татков аманет”.

18 Јули 2022

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва продолжува со концерт  на камерниот ансамбл „Профундис“ од Скопје  под диригентската палка на Ѓурѓица Дашиќ. Солисти на  вечерта се вилинистите Анна Кондратенко и Владимир Костов и пијанистката Весна Ангелова.

17 Јули 2022

Една од најактивните албански пијанистки Мерита  Реџа-Тершана заедно со нејзиниот колега, виолинистот Ермир Абеши вечерва ќе одржат целовечерен концерт за публиката на фестивалот „Охридско лето“.

16 Јули 2022

Драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со театарската претстава „Демони“ од Ларс Норен, во режија на Васил Христов, а во изведба на НУ Народен театар – Битола.

14 Јули 2022

Од денеска во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид можете да ги побарате следните пет нови наслови од издавачот „Книгохоличари“:

12 Јули 2022

Шеесет и второто издание на фестивалот „Охридско лето“ ќе биде отворено  вечерва на Античкиот театар во 21 часот со четирите светски познати тенори од Италија, Алесандро Косентино Де Акриса, Федерико Сера, Џовани Мариа Палмиа и Уго Тарквини. Италијанските уметници ќе настапат  под диригентската палка на Лоренцо Бицари придружувани од Оркестарот на Националната опера и балет на Република Северна Македонија.

11 Јули 2022

Од денеска и официјално за прв пат во Охрид НУ Библиотека „Григор Прличев“ отвори бесплатно книжевно катче кое ќе функционира 24 часа.

Страница 7 од 161
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

niksan

  • Medikor

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter