al palpojo 2020

Култура

24 Август 2022

Утре – четврток во 12 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе биде промовирана монографијата „Ова е мојот живот“од познатиот македонски писател и поет Иван Трпоски од Сиднеј, Австралија. Промотор ќе биде д-р Димитар Пандев.

20 Август 2022

„Нема поголемо задоволство кога на крајот од  40-те фестивалски денови ќе кажете,  реализиравме уште едно успешно „Охридско лето“. Горда сум што токму сега можам да кажам, изминаа вечери исполнети со многу убавина на врвната уметност кои долго ќе се паметат“.

19 Август 2022

Концерт посветен на великанот на македонската современа музика Александар Џамбазов ќе се одржи вечерва на сцената Долни Сарај со почеток во 21 часот.

18 Август 2022

Шведскиот квартет „Стенхамар“ вечерва е на класичниот репертоар на 62-то издание на фестивалот „Охридско лето“.Членовите на овој состав, виолинистите Петер Олафсон и Пер Оман, Тони Бауер на виола и Матс Олофсон на виолочело ќе концертираат во црквата „Света Софија“ од 21 часот.

17 Август 2022

 „Охридско лето покрај исклучително квалитетната музичката програма нуди врвни театарски креации, а денешната претстава  само ќе го потврди квалитетот кој годинава го има драмската програма која е одлично прифатена од публиката. Токму претставата „Војна и мир“ е една од најпривлечните за љубителите на театарот со што можам да кажам дека  гледалиштето на отворената сцена на Долни Сарај ќе биде исполнето до последното место“, рече директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ на денешната прес-конференција.

16 Август 2022

Еден од најперспективните квартети од новата генерација „Simply quartet“ вечерва ќе настапи на фестивалот „Охридско лето“ . Концертот  ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот.

13 Август 2022

Редовниот фестивалски термин од 21 часот во црквата „Света Софија“  вечерва е резервиран за виолончелистката Ирена Јосифоска и пијанистот Александар Џермановиќ од Србија.

10 Август 2022

Поради метеоролошките најави за неповолни  временски услови и  за врнежи од дожд, Театарска претстава „Балкан Бордело“ од Јетон Незирај, во режија на Бљерта Незирај ќе биде дел од драмскиот репертоар на фестивалот „Охридско лето“ вечерва од 21 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“.

08 Август 2022

Струшки вечери на поезијата“ како еден од најстарите и најзначајните светски поетски фестивали ќе се одржи и  годинава, во вообичаениот термин, на крајот на август во своето автентично издание на препознатливите локации.

06 Август 2022

Дваесет и шестата фестивалска вечер на 62-то „Охридско лето“ ќе донесе концерт за дуо гитари со црногорските уметници Горан Кривокапиќ и Данијел Церовиќ. Гитарското дуо ќе настапи во црквата „Света Софија“ од 21 часот.

Страница 10 од 165
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter