Македонски-Незаборавни

28 Август 2023

Вања ( Валентина Тодоровска) ми предложи а јас веднаш со задоволство прифатив да пишувам за „Трубадурите“ за „Охрид фест“. На стартот ми се виде лесно , но како што минуваше времето а ветеното не бев го исполнил ми беше се’ потешко што да одберам а што да оставам за некој друг јубилеј од многуте убави случки сврзани со фестивалот, дружбите зад сцена, со Копров и компанија и со изведувачите.

01 Април 2023

Македонскиот славеј - Сузана Спасовска, пее за Битолскиот славеј - Ајри Демировски, авторот на антологиската песна ,,Битола мој роден крај“

18 Март 2023

Денес, изминуваат 40 денови откако ненадејно и прерано не напушти Македонскиот Моцарт во народната музика, Маестро Милан Завков, напиша на социјалните мрежи познатиот хармоникаш, композитор и аранжер Гоце Џуклески и додава:

25 Декември 2022

Нашите Силви и Влатко неодамна го издадоа најновиот  сингл „Ја излези стара мајко“, инспириран од вистинскиот настан во нивната семејна куќа во Охрид, како дел од новиот албум 8-ми по ред, кој што го промовираа на 22 декември во Филхармонија во Скопје, а воедно и видео записот за истата нумера.

Почитувани со оваа песна би сакале да Ви го честитаме Новогодишните празници. Ви благодариме на довербата, велат Силви и Влатко. 

 

 

Публицитет.мк 

26 Август 2022

На 62 годишна возраст вчера во Мелбурн, Австралија почина познатиот интерпретатор на македонски народни и новокомпонирани песни Фазли Луик. 

25 Август 2022

Со „Мањифико“ настапуваше низ целиот свет, објави огромен број музички албуми, кои се продадени во златен тиражНа 81-годишна возраст во Скопје почина Невена Кочовска, музичката дива и вокалистката во групата „Мањифико“. Повозрасните генерации ќе ја паметат како дама која ја обележа естрадата со грациозното пеење.

25 Април 2022

На 64-годишна возраст во Струмица ненадејно почина Мирчо Чуков, познатиот вокал и клавијатурист на легендарната музичка група „Интервали“  објави strumicanet.com

10 Февруари 2022

Во Мелбурн - Австралија после долго боледување од рак на белите дробови, почина Тоде Новачевски. Композитор, музичар, професор, кој зад себе остави антологиски песни. Ги пееше тој но најмногу се прослави со песните напишани за дуетот Маријана и Росана и за Росана посебно. 

25 Јануари 2022
Сојузот на композиторите на Македонија - СОКОМ со огромно жалење соопштува дека денес почина истакнатиот македонски композитор, диригент и долгогодишен член на СОКОМ, Маестро Александар Џамбазов.
20 Ноември 2021

Денеска во Белград на 69 годишна возраст почина познатата пејачка Мерима Његомир. Таа ја загуби битката со тешката болест - рак на панкреасот. 

Страница 1 од 10
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter