al palpojo 2020

Април е месец за подигнување на јавната свест за канцер (рак) на езофагусот.

09 Април 2023

Езофагусот (хранопроводот) е долга шуплива цевка низ која поминуваат храната и течностите од грлото до желудникот. Ракот на езофагусот може да се јави било каде по неговата должина и е меѓу 10-те најчести канцери во светот.

Треба да знаете дека:
- мажите почесто заболуваат отколу жените,
- кај припадниците на белата раса почест е аденокарциномот,
- при присуство на хуман папилома вирус (ХПВ) честа е појавата на канцер на езофагусот,
- канцерот на езофагусот може да предизвика зголемен ризик од развој на карцином и на други органи (гласните жици, усните, половите органи и друго).
Заради генетските предиспозиции за карцином на езофагусот во организмот, дијагнозата може да се одреди со помош на нови генетски испитувања, кои ги спроведува доктор по генетика.
Во „БИОМЕД ЛАБ“ сите анализи на разни болести во човечкиот организам се прават со најсовремени молекуларни и генетски анализи, а со цел рана навремена дијагноза.
Не чекајте, превенцијата е најдобар лек!

 #EsophagealCancer #biomedlab #биомедлаб #генетика #genetics

Ванчо Питошески 19а, Ohrid, Republic of Macedonia
046 511 022
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
biomedlab.mk

Публицитет.мк 

 

Прочитано 1082 пати

Омнибус

24 Мај 2023

Почина кралицата на рокенролот Тина Тарнер

Тина Тарнер, една од најдобрите музички изведувачи на сите времиња, почина денес на 83-годишна возраст.
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

niksan

  • Medikor

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter