al palpojo 2020

Тикер

19 Март 2023

На тешкото гостување во Радовиш охриѓани во една одлично поставена игра освоија бод но можеа и повеќе.

19 Март 2023

 Голем јубилеј за македонистиката и за македонската држава – половина век од отворањето на Лекторатот по македонски јазик во Париз, Франција.

19 Март 2023

На 16 и 17 март во Охрид беше организирана студиска посета на студентите од Факултетот за Архитектура и Дизајн Американ Колеџ Скопје, во организација oстварена од страна на факултетот и Архрид Колектив.

18 Март 2023

На 25 седница на Советот на Општина Охрид глатко од советниците на владејачкото мнозинство беа изгласани годишните сметки на јавните претпријатија, соопштија на прес од СДСМ Охрид. 

16 Март 2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска по одржувањето на Советот за социјална сигурност, информираше за усвоеното усогласување на мартовските пензии, односно покачување за 8,4%. На прес конференцијата на која присуствуваа министерката за труд и социјална политика Јованка Тренческа и претседателката на Сојуз на здруженија на пензионери Станка Трајкова, претседателот на владата истакна дека од почетокот на  мандатот на оваа Влада заклучно со септември 2023 година пензиите ќе бидат повисоки за 25% што е најголемо покачување досега во историјата на државата.

16 Март 2023
Прашањето за просторот на Касарна Охрид, кое беше отворено на настанот “Разговори за Касарна“ во септември, останува отворено овој пат на Факултетот за Архитектура и Дизајн при УАЦС Скопје.
14 Март 2023

Делегација на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и Европската Унија, во состав: Соња Мираковска, копретседавач, и членовите Жаклина Лазаревска, Бајрам Кадрија, Жаклина Пешевска и Маја Морачанин, престојува во работна посета на Европскиот парламент во Стразбур, каде што  има средби со европратеници во пресрет на објавувањето на нацрт-резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија за 2022 година.

12 Март 2023

Охрид не успеа да им се спротистави на разиграните битолчани кои од натпревар во натпревар се наметнуваат како една од најсериозните екипи за влез во Првата фудбалска лига.

10 Март 2023

Во понеделник 13 март, во Кафе и бар „Шила“ во Охрид од 11 часот  ќе се одржи промоција на сликовницата-боенка „Џуџето Јоханухан Папатакапов Смирнов“ од Александар Илиевски и Мерсиха Исмајлоска.

10 Март 2023

Поаѓајќи од се поактуелната состојба со кусоци на пазарот на труд со кои се соочуваат домашните компании, особено во туристичко-угостителскиот сектор, Касарна Хаб одлучи да организира саем за вработување за престојната летна сезона 2023 година.

Страница 1 од 712
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

niksan

  • Medikor

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter