al palpojo 2020

Тикер

04 Јуни 2023

Издавачката куќа „Граматик“ од Белград објави избор од поетското творештво на Иван Антоновски, под наслов „Обиди за (пре)создавање песна“. Песните од изборот, поделени во три циклуси кои претставуваат три фази во поезијата на Антоновски, од македонски на српски јазик ги препеа српскиот поет и прозаист, Рајко Лукач.

31 Мај 2023

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска на Меѓународниот аеродрoм Св. Апостол Павле во Охрид присуствуваше на воспоставување на две нови авиолинии од охридскиот аеродром и тоа кон Лондон и Манчестер.

28 Мај 2023

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на вториот модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование, што се одржа викендов во Охрид.

28 Мај 2023

Во организација на Нуркачкиот Центар АМФОРА од Охрид се реализира голема еколошката акција за чистење на Охридското Езеро од цврст Отпад ,,ОХРИД ЕКО 2023,,

24 Мај 2023

Охрид, 24 мај 2023 (МИА) – Јазикот е нашата најкомплетна татковина, ќе рече нашиот џин Блаже Конески, а сите нам ќе ни остави аманет. Македонскиот јазик опстојал низ вековите благодарение на тоа што луѓето зборувале, раскажувале, прераскажувале и твореле, создавале дела на македонски јазик. Преку македонскиот јазик остојуваме и ние Македонците. И се додека има луѓе кои го употребуваат македонскиот јазик, тој ќе постои, ќе постои и нашата единствена татковина Република Северна Македонија, истакна премиерот Димитар Ковачевски во обраќањето на панел-дискусијата насловена „Македонскиот јазик во словенскиот свет“ организирана во рамки на одбележувањето на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите Кирил и Методиј.

24 Мај 2023

Црвен крст Охрид во соработка со Министерството за здравство, Македонската асоцијација на гинеколози и опстетичари – МАГО, Македонското лекарско друштво и УНФПА – Фондот за население на Обединетите нации овозможува работа на мобилна амбуланта во која ќе се вршат бесплатни гинеколошки прегледи за жените од населените места од Општина Дебрца, со цел превенција од рак на грлото на матката.

24 Мај 2023
Со концерт на гудачкиот ансамбл „Антео“, во црквата Света Софија во Охрид, синоќа отпочна дводневното одбележување на 24 Мај - Денот на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј.
24 Мај 2023

Организациониот одбор за прослава на 60 години од матурирањето на генерацијата 1959 - 1963 година од некогашната Учителска школа „Андон Дуков “ од Охрид ги поканува сите некогашни сокласници да го одбележат овој голем и убав јубилеј. 

22 Мај 2023

На финалниот меч за шампион на Втората лига кој се одигра во салата „Кале“во Скопје во кое се сретнаа ГКК Охрид и КК Вардар новите прволигаши „вардарци“ја совладаа екипата на ГРК Охрид со 89:74

21 Мај 2023
Охриѓани достојно му се спротивставија на фаворизираниот противник односно на веќе новиот шампион на Македонија.
Страница 1 од 719

Омнибус

24 Мај 2023

Почина кралицата на рокенролот Тина Тарнер

Тина Тарнер, една од најдобрите музички изведувачи на сите времиња, почина денес на 83-годишна возраст.
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

niksan

  • Medikor

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter