al palpojo 2020

Тикер

24 Мај 2023

Охрид, 24 мај 2023 (МИА) – Јазикот е нашата најкомплетна татковина, ќе рече нашиот џин Блаже Конески, а сите нам ќе ни остави аманет. Македонскиот јазик опстојал низ вековите благодарение на тоа што луѓето зборувале, раскажувале, прераскажувале и твореле, создавале дела на македонски јазик. Преку македонскиот јазик остојуваме и ние Македонците. И се додека има луѓе кои го употребуваат македонскиот јазик, тој ќе постои, ќе постои и нашата единствена татковина Република Северна Македонија, истакна премиерот Димитар Ковачевски во обраќањето на панел-дискусијата насловена „Македонскиот јазик во словенскиот свет“ организирана во рамки на одбележувањето на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите Кирил и Методиј.

24 Мај 2023

Црвен крст Охрид во соработка со Министерството за здравство, Македонската асоцијација на гинеколози и опстетичари – МАГО, Македонското лекарско друштво и УНФПА – Фондот за население на Обединетите нации овозможува работа на мобилна амбуланта во која ќе се вршат бесплатни гинеколошки прегледи за жените од населените места од Општина Дебрца, со цел превенција од рак на грлото на матката.

24 Мај 2023
Со концерт на гудачкиот ансамбл „Антео“, во црквата Света Софија во Охрид, синоќа отпочна дводневното одбележување на 24 Мај - Денот на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј.
24 Мај 2023

Организациониот одбор за прослава на 60 години од матурирањето на генерацијата 1959 - 1963 година од некогашната Учителска школа „Андон Дуков “ од Охрид ги поканува сите некогашни сокласници да го одбележат овој голем и убав јубилеј. 

22 Мај 2023

На финалниот меч за шампион на Втората лига кој се одигра во салата „Кале“во Скопје во кое се сретнаа ГКК Охрид и КК Вардар новите прволигаши „вардарци“ја совладаа екипата на ГРК Охрид со 89:74

21 Мај 2023
Охриѓани достојно му се спротивставија на фаворизираниот противник односно на веќе новиот шампион на Македонија.
21 Мај 2023

Иницијативата повторно да се отвори Лекторат по македонски јазик на Факултетот за странски јазици при Универзитетот во Тирана, по заложбите на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ), веќе се забрзува, со сигурни чекори. Интерес, подготвеност и подадена рака за вложување во перспективите на македонистиката во Албанија, сега има и од тиранскиот Факултет за странски јазици, со желба токму Лекторатот по македонски јазик да е централна точка на натамошната соработка и на развивањето на врските меѓу двете академски заедници – македонската и албанската. Заложбите постануваат взаемни и се засилуваат, што е клучно за иницијативата да се оствари до крај.

16 Мај 2023

Екипата на ГКК Охрид е новиот прволигаш тие синоќа во еден квалитетен натпревар ја постигнаа и втората победа над екипата на Соколи од Штип со резултат 64:55 и заедно со Вардар од година ќе се натпреваруваат во Првата кошаркарска лига.

14 Мај 2023

Два дена големата сцена на Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид утре и задутре ( понеделник и вторник ) е резервирана  за децата. Започнува 24 издание на Детскиот музички фестивал „Распеано рибарче 2023“.

14 Мај 2023

Охридската екипа за крај на годинешното првенство постигна вредна и убедлива победа над екипата на Беласица со резултат од 3-0.

Страница 8 од 726
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter