al palpojo 2020

АЛПОЈО Охрид: Сода бикарбоната ваш пријател на здравјето и убавината

17 Октомври 2021

Од мноштвото производи од нашиот бренд АЛПОЈО кои ги има насекаде низ трговската мрежа побарајте сода бикарбона. Потсетуваме на дел од нејзините корисни својства. 

 Содата бикарбона како лек најчесто се користи за лекување киселини, но може да помогне и кај многу други состојби и проблеми, особено кога се комбинира со лимон.

Ова се најпознатите и најмоќните ефекти на комбинацијата од сода и лимон…

 

Lemon And Baking Soda Combination Saves Lives

Го алкализира целото тело

Сода бикарбона е чудо во прав што ви помага да решите многу поблаги здравствени проблеми, да го исчистите домот и мебелот и да ги отстраните постојаните дамки од вашата гардероба. Таа е исто така одлична за нега на кожата, косата и ноктите.

Пилинг за лице од сода бикарбона

Направете мешавина од сода бикарбона и вода во размер 3: 1. Нанесете ја смесата на лицето во нежни кружни движења. Ова ќе ви даде нежно и ефикасно чистење на лицето. Сода бикарбоната исто така може да ви помогне да се ослободите од досадните мозолчиња. Како? Направете мешавина од сода и свежо исцеден сок од лимон и нанесувајте ја на мозолчето во текот на денот. Содата ќе го исуши мозолчето, а лимонот ќе ѝ даде свежина на вашата кожа.

eWP0GCvPOesoda bikarbona copy

Комбинацијата од лимон и сода бикарбона има алкално дејство врз телото, што помага за ацидоза – состојба на прекумерна киселост на крвта која настанува кога бубрезите не ја исфрлаат киселината од телото или кога телото произведува премногу киселина. Исто така, одлична е за здравјето на бубрезите, бидејќи помага и за исфрлање на отровите од телото.

Одлична е за дигестијата

Комбинацијата од лимон и сода бикарбона е одлична за подобрување на дигестијата, но помага и во случај на надуеност и рефлекс на желудникот.

Го прочистува црниот дроб

Лимонот и содата бикарбона помагаат при чистењето на црниот дроб и обезбедуваат доволно витамин Ц, фосфор и антиоксиданси за задоволување на секојдневните потреби.

14RboT98gHsodabikarbona 20g

Она што е најважно за добро здравје е да се одржува оптимална pH-вредност во телото. Идеалната pH-вредност на крвта би требало да биде благо базна, околу 7,4 pH, но секојдневното создавање идеално ниво на pH во телото може да биде тешко.

Отровите на кои сме изложени преку храната, околината, начинот на живот и стресот, можат да создадат киселост во организмот што поттикнува ширење на канцерогени клетки. Користењето сода бикарбона може да го забави растот на канцерогени клетки и да воспостави рамнотежа во внатрешноста на телото, спречувајќи ги клетките на рак на преживеат.

Рецепт: Измешајте сок од половина лимон и 1 лажичка сода бикарбона во чаша вода и испијте.

Напомена: Внимавајте да ја испиете напивката 30 минути пред и барем 2 часа по оброците, бидејќи во спротивно овој пијалак ќе ја неутрализира желудочната киселина која е неизоставна за варење.

Публицитет.мк 

Прочитано 727 пати
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter