al palpojo 2020

АЛПОЈО Охрид: Ви го препорачуваме нашиот зачин за таратур, ќе стане дел од секоја салата

11 Февруари 2024

 Ниедна македонска трпеза не може да помине без таратур а вкусот ќе биде неодолив со зачинот за таратур од АЛПОЈО Охрид. Побарајте го во трговската мрежа. 

Зачинот претставува мешавина на зачини која ќе ја направи вашата таратур салата највкусна. Комбинацијата на зачини, како лук, магдонос и црн пипер, се покажала како најуспешна за надополнување на вкусот на таратурот. Подгответе ја салатата според Вашиот омилен рецепт, додадете го зачинот според упатството кое се наоѓа на пакувањето и уживајте во неверојатно освежувачкиот вкус. Не се препорачува за лица алергични на овој вид на произод. Производот е усогласен со пропишаните услови.

p0akfbmeyutaraturspice

 

 

Рецепт за вкусен таратур

 Таратур е традиционално македонско јадење. Најчесто се служи како предјадење. Потребни состојки (за 4 лица):

• 2 краставици (околу 12 см)

• 500 гр. кисело млеко

• 1 лажица сол

• 1/2 лажица оцет

• 3 чешни лук (мелен или во прав)

• 50 гр. ореви (по избор)

• 10-20 гр. масло за готвење (по избор)

• магданос (за декорација, по избор)

Краставиците ги миеме и потоа ги лупиме. Ги сечкаме ситно. Потоа ги ставаме во сад и наросуваме сол. Во садот додаваме кисело млеко и лук. Добро примешуваме. По избор додаваме масло за готвење и ореви. Смесата ја ставаме во голем сад за послужување. Декорираме со магданос. И секао за сето ова го користиме зачинот за таратур од АЛПОЈО Охрид. 

Таратурот го послужуваме ладен. По можност, се зачинува со листови свеж.

Публицитет.мк 

Прочитано 27 пати
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter