Во светот на уметноста

01 Ноември 2023

Во соработка со КИЦ-Македонскиот Културно Информативен Центар во Њујорк, и Министерството за култура кои го поддржуваат проектот, на 02.11.2023 година (четврток) во 18:00 часот, во MC галеријата во Њујорк, ќе се отвори ликовната изложба насловена “Циклус 19 II” на академската уметница Христина Зафировска.

19 Октомври 2023

Утре петок сo почеток вo 18.00 часот во просториите на Касарна Хаб ќе имате можност да учествувате на сесијата со Билјана Јуруковски и да ги слушнете приказните за Африка, племињата и за фотографиите на Билјана.

11 Септември 2023

По четири дневна работа вчера беше заокружено шестото издание на Меѓународната уметничка колонија „Трпејца 2023“.

14 Август 2023

Вчера во селото Белчишта, општина Дебрца, заврши 38-та Интернационална уметничка колонија „Дебрца 2023 “. Годинава, најстарата ликовна колонија во Македонија, беше посветена на нејзиниот основоположник, неодамна починатиот педагог и ликовен уметник, Ѓорѓија Целески, додека неговото дело продолжува во рацете на новото раководство под менторство на внуката на основоположникот, Мартина Целеска.

20 Јули 2023

Здружението „За Трпејца со љубов“ во соработка со веб порталот Публицитет.мк и годинава објавува конкурс за најдобра уметничка фотографија направена со мобилен „Трпејца низ објективот на туристите“.

13 Јули 2023

Во сабота 15 ju во Куќата на Робевци  ќе биде отворена изложба на дела од еден од најзначајните македонски ликовни уметници – Владимир Георгиевски (1942-2017).

10 Јули 2023

Утре од 20 часот во НУЦ „Куќата на Уранија“ – МАНУ во Охрид ќе биде  отворена изложбата на стари фотографии насловена "Охрид 1940 -1945".

07 Април 2023

Сликите се знак на времето. Да се запамети она што не опкружува, за да ги раздвижи, односно да ни остави парче паметење во нашите сетила, како што би сакал да речам, да останат како сведоци за времето што го отсликуваат. На 6 април 2023 година во вечерните часови се отвори изложба од Црногорските уметници „Сликарски уранак“ од Подгорица.

20 Март 2023
Ви најавуваме културен настан во просторот на бифе во Младински културен центар - МКЦ. Станува збор за мала изложба на црно-бели фотографии и графички дизајн на авторите Слободан Циклевски и Гордана Каракашевска насловена B&W FREESTYLE PHOTOGRAPHY.
06 Март 2023
Утре, 7 март во изложбениот салон при НУ Центар за култура ,,Григор Прличев'' Охрид во 18 часот, ќе биде отворена  изложба на слики од повозрасни сликари и сликарки од Охрид. 
Страница 1 од 20
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter