al palpojo 2020

Занимливости

22 Февруари 2023

Редок феномен во Венеција - градот страда поради ниско ниво на водата како резултат на осека. Гондолите се заглавени во кал.

03 Јануари 2023

 Новата година во Охрид донесе магла. Но ако се искачите на Галичица до месноста Корита и познатиот видиковец ќе ве огрее сонце и ќе дишите свеж воздух. Познатиот охридски фотограф Митко Лукан под видео објавата напиша: - Охриѓани запалете ги колите и дојдете до Корита да видите Сонце. 

25 Декември 2022

Вчера нашата екипа при прошетка на познатата охридска плажа Лабино забележа човек кој ужива на декемвриското сонце и синилото на небото, но и во езерската вода.

14 Декември 2022

По повод светскиот ден на планината - 11 декември, минатата недела свечено беше отворен планинарскиот дом Троуглеш во организација на здружението на планинари „Великамен“.

04 Декември 2022

 Главниот град на Јужна Кореја, Сеул, ја започна својата прва автобуска маршрута со автономни автобуси како дел од експериментот за кој инженерите објаснуваат дека има цел да ги натера луѓето подобро да се приспособат на возилата без возачи.

28 Ноември 2022

На надморска височина од 1400 мнв кај месноста викано ТИНА, на 27 Ноември Куратица беше домаќин на несекојдневен настан „ОФФ РОАД РАЦЕ КУРАТИЦА 2022”, на кој право на учество имаа, џипови, мото крос, АТВ.
Патекта беше со вкупна должина од 2300 метри уредно обележана.

17 Ноември 2022

Како што и во претходното интервју објавив дека ќе продолжам да ги преведувам истите мои музички дела од макеоднски јазик на српски и на турски, така правам, вели кантавторот Беркант Мусли. 

05 Ноември 2022

Кои астрономски настани ќе имаме можност да ги набљудуваме на ноемвриското ноќно небо?

31 Јули 2022

Планирањето и подготвувањето на храната може да биде навистина тешко, особено за време на зафатена работна недела, поради што често може да западнете во рутина и да ја приготвувате или купувате истата храна секој ден. Но, вашиот секојдневен ѓеврек за појадок, сендвич за ручек и месо и салата за вечера може да бидат штетни за вашето здравје, и покрај тоа што ве спасуваат од планирањето на оброците.

16 Јули 2022

По традиција во овој период од годината рибата -плашица во Охридското Езеро се мрести и се спушта буквално до брегот. 

Страница 1 од 83
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

niksan

  • Medikor

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter