Македонски-Незаборавни

Со музички ракопис на Гоце Џуклески отпеана од Сузана Спасовска снимена е нова песна за Ајри Демировски

Македонскиот славеј - Сузана Спасовска, пее за Битолскиот славеј - Ајри Демировски, авторот на антологиската песна ,,Битола мој роден крај“...

Read more

Познатиот хармоникаш Гоце Џуклески му посвети оро на покојниот колега Милан Завков

Денес, изминуваат 40 денови откако ненадејно и прерано не напушти Македонскиот Моцарт во народната музика, Маестро Милан Завков, напиша на...

Read more

Силви Бенд го издадоа синглот „Ја излези стара мајко“ и видеото за истата песна

Нашите Силви и Влатко неодамна го издадоа најновиот  сингл „Ја излези стара мајко“, инспириран од вистинскиот настан во нивната семејна...

Read more

Почина Фазли Луик – тој за Охрид со срце и љубов пееше и во Австралија

На 62 годишна возраст вчера во Мелбурн, Австралија почина познатиот интерпретатор на македонски народни и новокомпонирани песни Фазли Луик.  Луик...

Read more
Page 1 of 10 1 2 10