Администратор

Администратор

Блаже Конески: „Убавите жени“

Поезијо чувствата ми ги будиш!   Убавите жениУбавите жени во мојот народтие брзо прецутувалекако цут од кајсијакако мајски јоргован.О неправда!Тие им припаѓале на неизбрани мажи,нивните коси дење сплетени во прцлињаноќе...

Read more

Градоначалникот Бакрачески на ифтар со граѓаните од муслиманска вериоисповед

На иницијатива на градоначалникот Никола Бакрачески и Муфтиството на Муслиманската верска заедница од Охрид, вечерва на плоштадот “Чинар“ беше организиран Ифтар за граѓаните од муслиманска вероисповед. Во пријатна атмосфера,  Бакрачески...

Read more

Груевски и Заев задоволни од договорот за решавање на кризата

Предвремени парламентарни избори во Македонија ќе се одржат на 24 април идната година, соопштија по преговорите во Скопје, лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на СДСМ Никола Груевски и Зоран Заев,...

Read more

Што содржи оригиналниот договор за излез од кризата ?(Во превод на Кирилица)

  На својата веб страница СДСМ го објави оригиналниот договор што четворицата лидери го постигнаа и го потпишаа по маратонските и исцрпувачки преговори во резиденцијата на Европската унија во скопската населба Пржино....

Read more

Лидерите се договорија: Предвремени избори на 24 април

Лидерите на четирите политички партии договорија предвремени избори на 24 април 2016 година, организирани од преодна влада која треба да биде формирана на 15 јануари, а во која одредени министри...

Read more

Елена Верижникова: „Моето срце гледа кон Македонија“

     На 12 јуни,годинава на Денот на Русија  д-р Елена Верижникова од Москва, Русија  стана почесен професор на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј “ во Скопје. Таа е вљубена...

Read more

Близу четири децении македонска литература во Сиднеј

Во една од најбројно населените населби со Македонци во Рогдаел, Сиднеј, група ентузијасти предводени од полетниот доселеник Душан Ристески решиле да формираат Македонско литературно друштво во кое ќе ги искажуваат...

Read more

Филмски блокбастери – како се „прават“ долари

Летото е период од годината кој најмногу го очекуваат филмаџиите за да ги пласираат пред публиката своите најголеми филмски адути кога таа најмногу оди во кино салите. Меѓутоа не секогаш...

Read more

Подмолни болести што долго немаат симптоми

За разлика од болестите што имаат специфични и препознатливи симптоми, некои состојби се забележуваат дури со симптомите и медицинските проблеми што ги сметаме за „нормални“. Од нив често знаат да...

Read more

Лустрацијата наскоро ќе замине во историјата

Законот за лустрација наскоро ќе престане да функционира. Имено власта и опозицијата решија да го укинат поднесувајќи до Собранието предлог закон за престанување на важење на Законот за определување на услов...

Read more
Page 2296 of 2299 1 2.295 2.296 2.297 2.299

FOLLOW ME

INSTAGRAM PHOTOS